We use cookies on this site. By browsing our site you agree to our use of cookies. Close this message Find out more

Home > Biological Sciences > About us > Staff directory
More in this section About us

Staff directory

Jump to

Academic staff (A-Z)

Research Themes: Ecology, Evolution and Behaviour (EEB), Plant Molecular Sciences (PMS) and Biomedical Sciences (BMS).

All rooms are Bourne Laboratories unless otherwise stated.

Pavlos Alifragis

Lecturer in Biomedical Sciences
(BMS)

Room: 4-23. Email: Dr Alifragis

Programme Director MSc by Research                                                   
           Pavlos                                       

Jonathan Beauchamp

 

Senior Lecturer in Biomedical Sciences (BMS)

Room: 3-20Email: Dr Beauchamp

Admissions Officer
 
 
 

Beauchamp

Laurence Bindschedler

 

Senior Lecturer in Plant Biochemistry
(PMS)

Room: 3-31Email: Dr Bindschedler

 

Laurence

Laszlo Bogre

 
 
Professor of Plant Molecular Cell Biology (PMS)

Room: 3-12.  Email: Professor Bogre

 

Bogre

Mark Brown

 

Professor of Evolutionary Ecology
& Conservation (EEB)

Room: 5-14.  Email: Professor Brown

Twittersphaerularia

Head of EEB
 
 

 Brown

Philip Chen

 

Lecturer in Biomedical Sciences (BMS)

Room: 4-19.  Email: Dr Chen

Admissions Coordinator
 

 

 Chen

Simon Cutting

Professor of Molecular Microbiology (BMS)

Room: 4-28.  Email: Professor Cutting 

 Cutting

Paul Devlin

Senior Lecturer in Plant Molecular Biology (PMS)

Room: 4-14.  Email: Dr Devlin

 
 
 Devlin

Alessandra  Devoto

 

Reader in Molecular Plant Biology
(PMS)

Room: 3-14Email: Dr Devoto

 
 
 

 Devotto

George Dickson 

 

Professor of Molecular Cell Biology (BMS)

Room: 3-37Email: Professor Dickson

 

 Dickinson

Shobana Dissanayeke

Lecturer in Biomedical Sciences (BMS)

Room: 5-12Email: Dr Dissanayeke

Chair of UG Sub-Board of Examiners; Outreach Officer

 Sobana Dissanyeke 2017

Paul Fraser

Professor of Biochemistry (PMS)

Room: 3-32Email: Professor Fraser 

Head of PMS Theme
 
 
 Royal

Alan Gange

 

Professor of Microbial Ecology (EEB)

Room: 5-10. Email: Professor Gange

 

 Gange

 

Vincent Jansen

 

Professor of Mathematical Biology (EEB)

Room: 3-33.  Email: Professor Jansen

Director of Research; Deputy Head of School
 
*Professor Jansen is currently on Sabbatical
 

Jansen

 

Julia Koricheva

 

 

Professor of Ecology (EEB)

Room: 5-12.  Email: Professor Koricheva

TwitterKorichevaLab
 
Deputy Director of Research
 
 
 

 Julia Koricheva 2017

 

Elli Leadbeater

 

 

Reader in Molecular Ecology (EEB)

Room: 5-06.  Email: Dr Leadbeater 

Twitter: ElliLeadbeater1 

 Leadbeater

Gerhard Leubner

 

Professor of Plant Biochemistry (PMS)

Room: 3-30Email: Professor Leubner

 

 Leubner

Enrique Lopez

 

Senior Lecturer in Plant Development (PMS)

Room: 4-16.  Email: Dr Lopez

Library Representative 
 
 

 Lopez

Walter Lucchesi

 

Lecturer in Medical Biochemistry (BMS)

Room: 3-23.  Email: Dr Lucchesi

Work Placement Co-ordinator; Careers Liason Tutor
 
 

 Wluc

James McEvoy

 

Senior Lecturer in Biological Chemistry (BMS)

Room: 3-29.  Email: Dr McEvoy

Co-ordinator for Molecular Biosciences;
Schools Liason and Outreach Officer
 McEvoy

Dave Morritt

Reader in Aquatic Ecology (EEB)

Room: 5-15.  Email: Dr Morritt

Head of School

PA: Email: Tracey Jefferies

 Morritt

Jenny Murdoch             

Senior Lecturer in Developmental Neurobiology (BMS)

Room: 5-05.  Email: Dr Murdoch

Director of Teaching

Murdoch

Sarah Papworth

Senior Lecturer in Conservation Biology (EEB)                           

Room: 3-16. Email: Dr Papworth 

TwitterSarahKPapworth
Papworth

Linda Popplewell         

Lecturer in Molecular Cell Biology (BMS)      

Room 3-37Email: Dr Popplewell

Popplewell

Steve Portugal

Senior Lecturer in Animal Behaviour and Physiology (EEB)  

Room 5-16Email: Dr Portugal 

Twittersjportugal1979

Web Liason Officer
Portugal

 Rudiger Riesch

Senior Lecturer in Evolutionary Biology (EEB)                                 

Room: 5-20. Email: Dr Riesch 

Twitterrwriesch1976

RRiesha

Pankaj Sharma              

Professor of Neurobiology (BMS)

Room JB011Email: Professor Sharma 

Director of Institute of Cardiovascular Research
 
Sharma

 

Mikhail Soloviev

 

 

Senior Lecturer in Biological Chemistry (BMS)

Room: 4-33. Email: Dr Soloviev

Director of Graduate Studies
Soloviev

Tony Stead

Senior Lecturer in Plant Biology (PMS)     

Room: 5-08.  Email: Dr Stead 

Admission Officer; Staff-Postgraduate Student Liason Officer

 

Stead

 Rebecca Thomas

Lecturer in Ecology (EEB)     

Room: 5-59.  Email: Dr Thomas 

 TwitterBeckyMicrocebus
 

 Co-ordinator for Organismal Biosciences

Becky Thomas

Jorge Tovar

Reader in Molecular Cell Biology (BMS)

Room: 3-22.  Email: Dr Tovar

Tovar

Francisco Ubeda

Reader in Evolutionary Biology (EEB)

Room: 4-07Email: Dr Ubeda 

Seminar Series Organiser 
 

Ubeda

 Chris Wilkinson

Senior Lecturer in Biomedical Sciences (BMS)

Room: 4-20Email: Dr Wilkinson 

 

Wilkinson

Robin Willams              

Professor of Molecular Cell Biology (BMS)    

Room: 4-18Email: Professor Williams 

Head of BMS Theme
 

Wiliams

Rafael Yanez

Prof in Advanced Therapy (BMS)

Room: 4-12.  Email: Dr Yanez 

Director of Planning and Resources

Rafael Yanez 2017

 Administrative staff (A-Z)

Lucy Davidson                   

Faculty Adminstrator (Undergraduate)

Room: 5-03. Email: Lucy Davidson

+44 1784 443776

                                                  
Lucy Davidson

Michelle Jux

 

School Manager

Room: 5-02. Email: Michelle Jux

+44 1784 443763
 
 

MJux

Tracey Jeffries

Faculty Administrator (Postgraduate)

Room: 5-15. Email: Tracey Jeffries

PA to Head of School 

 +44 1784 443559
TraceyJefferies

Melanie Kiukkanen

 

 
Faculty Adminstrator (Undergraduate)
 

Room: 5-03.  Email: Melanie Kiukkanen

+44 1784 443773
 
 

Mel Kiukannen 2017

Nicola Moss


Faculty Administrator (Teaching)

Room: 5-04Email: Nicola Moss

+44 1784 443557
NikkiMoss

Penelope Smith

Research Administrator

Room: 3-37Email: Penelope Smith

+44 1784 276326 
Penny Smith

Lyn Samways

 

Faculty Administrator (Purchasing & Postgraduate)

Room: 5-01. Email: Lyn Samways

+44 1784 443558
 

 

Lyn Samways

 Technical staff (A-Z)

 

Pauline Baker              

Teaching Technician 

Room: 2-02Email: Pauline Baker

 +44 1784 443775
   PaulineBaker        

Susan Baldwin

 

Supervising Technician 

Room: 3-15Email: Susan Baldwin

 
 +44 1784 443769
 
 

SusanBaldwin

Ravinder Bhardwaj

 
Research Technician 

Room: 3-02a.  Email: Ravinder Bhardwaj

 +44 1784 443404
 
Royal

 Alex Curilovs

 
Technician

Room: 3-15Email: Alex Curilovs

+44 1784  443768
 
Royal

 Anthony Fish

 
Technician

Room: 1-04Email: Anthony FIsh

 
 
Royal

Chris Gerrish

Senior Research Technician

Room: 3-27Email: Chris Gerrish

+44 1784  443895
ChrisGerish

Sean Gibson

 
Engineering Workshop Technician

Room: QB workshopEmail: Sean Gibson

+44 1784  443768
 
Royal

Mark Levy

 

Horticulture Technician 

Glasshouses Email: Mark Levy

 
 +44 1784 471644

 

MarkLevy

Kel Liu

Research & Teaching Technician 

Room: 4-38Email: Kel Liu

+44 1784 443266
KelLiu

 

Suzy McInnes

 
Teaching Support Technician 

Room: 3-11Email: Suzy McInnes

 
 +44 1784 443561
SuzyMcInes

Neil Morley 

Research Technician (EEB)

Room: 4-24Email: Neil Morley

 +44 1784 443391
Royal

 Marta Perez

 


Research Technician (PMS)

Room: 204Email: Marta Perez

 +44 1784 443909
 
Marta

Rob Prouse

Stores Supervisor

Room: 1-06.  Email: Rob Prouse

 
 +44 1784 443364
RobProuse

Fiona Purse

 

Senior Teaching Technician 

Room: 3-11. Email: Fiona Purse

 +44 1784 443561
 
 

FionaPurse

 

Steve Richards

 

 

Senior Technician 

Room: 3-11.  Email: Steve Richards

 +44 1784 443374
 
 

SteveRichards

 

Ray Smith

 

Technician 

Room: 3-11Email: Ray Smith

 +44 1784 443374

RaySmith

Elaine Turton

Technical Operations Manager (TOM)

Room: 5-13Email: Elaine Turton

+44 1784 443391
 
 Health and Safety Coordinator 
ElaineTurton

 Simona Ursu     

 
Teaching & Research Technician 

Room: 3-02aEmail: Simona Ursu

+44 1784 443764

SimonaUrsu

 

Postdoctoral staff (A-Z)

 

 

Emily Bailes

 

 
Brown Group (EEB)

Room: 5-09. Email: Emily Bailes

 
 
 

    EBailes

Sandra Barantal

 

 
Koricheva Group (EEB)

Room: 5-10. Email: Sandra Barantal

 
 
 

Sandra

Ioana Cotlarciuc


 
 
Sharma Group (BMS)

Room: BowyerEmail: Ioana Cotlarciuc

 
 
 

Ioana

Deborah Harvey

Gange Group (EEB)

Room: 5-10Email: Deborah Harvey

Royal

Fabio Manfredini

 
Leadbeater Group (EEB)

Room: 5-06.  Email: Fabio Manfredini

 

Fabio

Kai Graeber

Leubner Group (PMS)

Room: 3-29a.  Email: Kai Graeber

Kai

Hayder Abdul-Razak

Dickson Group (BMS)

Room: W-347.  Email: Hayder Abdul-Razak

Hayder

James Hourston

Leubner Group (PMS)

Room: 5-17.  Email: James Hourston

James

Michael Ignatz

Leubner Group (PMS)

Room: 5-17.  Email: Michael Ignatz

Ignatz

 

Susan Jarmin

 

 Dickson Group (BMS)

Room: 3-47.  Email: Susan Jarmin

Susie

 

Anita Le Heron

 

Dickson Group (BMS)

Room: 3-47.  Email: Anita Le Heron

Anita

Ngoc Lu-Nguyen

Dickson Group (BMS)

Room: W-347.  Email: Ngoc Lu-Nguyen

Ngoc

 

Alberto Malerba

 

 

Dickson Group (BMS)

Room: 3-47.  Email: Alberto Malerba

 
 
 

Alberto

Kazumi Nakabayashi

 

Leubner Group (PMS)

Room: 5-17Email: Kazumi Nakabayashi

Kazumi

Csaba Papdi

Bogre Group  (PMS)

Room: 3-24Email: Csaba Papdi

Csaba

 

Shan Herath

 

 

Dickson Group (BMS)

Room: 3-47.  Email: Shan Herath

 

Shan

 

Jamuna Selvakumaran

 

 

Yanez Group (BMS)

Room: 4-04.  Email: Jamuna Selvakumaran

 

Jamuna2

 

Tina Steinbrecher

 

 

Leubner Group (PMS)

Room: 3-29a.  Email: Tina Steinbrecher

 
 

Tina

 

Research Staff A-Z

 

Name                                                                                                                                                                          
Elisabete Barros de Carvalho
John Bryden
Natalia Carreno-Quintero
Anil Chandrashekran
Margit Drapal
Genny Enfissi
Lena Grinsted
Shanthi Herath
Hong Huynh
Michael Ignatz
Susan Jarmin
Anita LeHeron
Alberto Malerba
Marilise Nogueria
Grant Otto
Imma Perez-Salamo
Jamuna Selvakumaran
Luis Sempere Bordes
Denis Vallese
Edwin Van Leeuwen
Stephanie Willing

 

Postgraduate students (A-Z)



 
Name
Supervisor and theme                              
Addison, Thomas  Professor Sharma (BMS)
Ahmad, Zaki  Professor Bogre (BMS)
Ali, Thunazzina  Professor Fraser (PMS)
Ali Mohammadi Nafchi, Neda                                      Professor Yanez (BMS)
Alsaidi, Yasmine  Dr Soloviev (BMS)
Amanatidou, Elli  Dr McEvoy (BMS)
Arshad, Waheed  Professor Leubner (PMS)
Augustin, Katrin  Dr Soloviev (BMS)
Bavisi, Karishma  Dr Alifragis (BMS)         
Baylis, Francesca  Professor Gange (EEB)
Begum, Firdous  Dr Stead (PMS)
Blasi Fogletti, Camilla  Dr Papworth (EEB)
Bott, Katie  Professor Koricheva (EEB)
Casey, Matthew  Dr Stead (PMS) 
Chitty, Ruth                                                                  Professor Gange (EEB)
Ciszewski, Lukasz  Professor Dickson (BMS)
Cocorocchio, Marco  Professor Williams (BMS)
Das Gupta, Shaoli  Dr Bindschelder (PMS)
Ebertz, Andreas  Dr Devlin (PMS)
Edwards, Lauren  Professor Gange (EEB)
Farahi-Bilooei, Sara                                      Dr Lopez (PMS)
Ferreira, William                                                           Professor Cutting (BMS)
Folly, Arran  Professor Brown (EEB)
Gates, Shannah  Dr Devoto (BMS)
Gillan, Jack  Professor Fraser (PMS)
Golshirazi, Golnoush  Professor Dickson (BMS)
Grainge, Giles  Professor Leubner (PMS)
Gray, Joe  Professor Koriecheva (EEB)
Harish, Pradeep  Professor Dickson (BMS) 
Hawes, Colin  Professor Gange (EEB)
He, Jia  Dr Lopez (PMS)
Hodgkiss, Dylan  Professor Brown (EEB)
Holden, Alexandra  Professor Leubner (PMS)
Holloway, Thomas  Professor Leubner (PMS)
Hosseini, Siamand  Professor Cutting (BMS) 
Hussien-Ali, Alaa                              Dr Alfragis (BMS)
Jainlabdin, Mohd Hanif  Dr Jorge Tovar (BMS)
Jones, Samuel  Dr Portugal (EEB)
Jones, Sorrel  Dr Papworth (EEB)
Iqbal, Anila  Dr Wilkinson (BMS)
Kamanli, Seyit-Ali  Dr Morritt (EEB)
Kelly, Elizabeth  Professor Williams (BMS)
Kermode, Anthony  Dr Devoto (BMS)
Klompmater, Martin   Professor Fraser (PMS)
Krasauskas, Jovaras  Dr Devoto (BMS)
Laksanasopin, Supawat  Professor Jansen (EEB)
Lazariashvili, Otar  Professor Sharma (BMS)
Lear, Bianca  Dr Stead (PMS)
Leong, Yee  Dr Popplewell (BMS)
Lewis, Esther  Professor Fraser (PMS)
Liddell, Jewel  Professor Koricheva (EEB)
Liu, Yueqiao  Dr Soloviev (BMS)
Loudya, Naresh  Dr Lopez (PMS)
March, James  Dr Popplewell (BMS)
Marsh, Jade  Dr Alifragis (BMS)
Martin, Callum  Professor Brown (EEB)
Moore, Marc Professor Dickson (BMS)
Nohl, Rebecca Professor Fraser (PMS)
Oddy, Joseph Professor Williams (BMS)
Olivieri, Leone Professor Gange (EEB)
Orman, Katherine Dr Bindscledler (PMS) 
Perry, Christopher                               Professor Williams (BMS)
Prakash, Versha Professor Yanez (BMS)
Price, Elliot Professor Fraser (PMS)
Rapacz, Elzbieta Professor Fraser (PMS)       
Rhodes, Bruce Dr Devlin (PMS)
Richardson, Martin Dr Morritt (EEB)
Russell, Timothy Dr Ubeda (EEB)
Sada, Charif  Professor Sharma (BMS)
Samuelson, Elizabeth Dr Leadbeater (EEB)
Sankey, Daniel Dr Portugal (EEB)
Sangha, Amninder Dr Popplewell (BMS)
Santi, Francesco Dr Riesch (EEB)
Sethw-Hassan, Qistina Dr Chen (BMS)
Sharma, Devdutt                        Professor Williams (BMS)
Siviter, Harry Dr Leadbeater (EEB)
Stace, Nicholas Dr Lopez (PMS)
Taibi Metran, Karima Dr Soloviev (BMS)
Varia, Sonal Professor Gange (EEB)
Walkington, Sarah Professor Brown (EEB)
Warren, Eleanor Professor Williams (BMS)
Wood, Suzy Professor Gange (EEB)    
Wright, Shaun Professor Jansen (EEB)

 

Emeritus and visiting staff

Name

Job title

Robert B Angus

Emeritus Reader in Entomology

Philip W Beesley

Emeritus Professor of Molecular Neuroscience

Peter M Bramley

Emeritus Professor of Biochemistry

Clive Catchpole

Emeritus Professor of Animal Behaviour

Prakash M Dey

Emeritus Reader in Plant Biology

John Lewis

Emeritus Professor of Zoology

Brian W Ferry

 Visiting Senior Lecturer

Don McGregor

Visiting Lecturer

Paul Finch

Honorary Research Fellow

Philip Bearn

 Consultant Colorectal and General Surgeon

Peter Gardner

 Academic Visitor

Riyaz Kaba

 Consultant Cardiologist

Arshad Khaleel

Trauma and Orthopaedics Consultant

Shaheen Khazali

Consultant Gynaecologist

Gulam Patel

Consultant Rheumatologist

Peter Reynolds

Consultant Neonatologist and Paediatrician

John Bryden

External PhD Supervisor

Thang Han

Honorary Lecturer

Tasmin Patel

Research Fellow

Sapna Sharma

Research Academic

Alistair Griffiths

External PhD Supervisor

Marianne Illsley

Consultant Clinical Oncologist/ Medical Director

David Stock

Honorary Lecturer

Wolfgang Stuppy

Honorary Lecturer

John Prebble

Honorary Fellow of Royal Holloway

 

  
 
 
 

Comment on this page

Did you find the information you were looking for? Is there a broken link or content that needs updating? Let us know so we can improve the page.

Note: If you need further information or have a question that cannot be satisfied by this page, please call our switchboard on +44 (0)1784 434455.

This window will close when you submit your comment.

Add Your Feedback
Close